Aktuality
Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

7.3.2010

Proč si sjednat cestovní pojištění

Pokud hodláte vycestovat do zahraničí, ať už na krátkou či delší dobu, měli byste se nechat pojistit proti různým událostem, které mohou během Vašeho pobytu v cizině nastat.

Po vstupu České republiky do Evropské unie se řada lidí domnívá, že jim při pobytu v zemích EU stačí uplatnit pojištění, které mají uzavřené v ČR. Vezmou si kartičku své zdravotní pojišťovny a o víc se nestarají. Tím se však vystavují určitému riziku.

I dnes, kdy je naše země součástí Evropské unie, se doporučuje pro cesty do zahraničí uzavírat komerční cestovní pojištění. Zde jsou důvody, proč je to vhodné:

  • jiná pravidla zdravotní péče v každé zemi – místní je znají, ale cizinci o nich často nevědí a mohou být posléze překvapeni. S uzavřeným komerčním pojištěním nic neřešíte.
  • spoluúčast může být značně vysoká – ačkoli i v České republice už platíme poplatky u lékaře, za recept a pobyt v nemocnici, v cizině mohou tyto poplatky dosahovat úplně jiné výše. Například ve Francii se spoluúčast pohybuje na výši až 65 % u léků, v Dánsku až 100 % u ošetření zubů a u léků.
  • můžete využít pouze služeb státních zdravotnických zařízení – pokud si uzavřete komerční pojištění, budete moci být ošetřeni i soukromými lékaři, s běžným českým zdravotním pojištěním vás např. soukromý zubař neošetří (nebo ano, ale zaplatíte mu za to)
  • bez nároku na převoz do ČR – s běžným zdravotním pojištěním nemáte nárok na převoz zpět do České republiky, který je součástí komerčního pojištění léčebných výloh
  • asistenční služba – uzavřete-li si před cestou komerční cestovní pojištění, po celou dobu pobytu vám je k dispozici asistenční služba v českém jazyce. Pokud tedy dojde k pojistné události a vy nevládnete jazykem dané země, asistenční služba vám pomůže vše zařídit.

Uzavřete-li před cestou komerční cestovní pojištění , budete lépe chráněni při vzniku pojistné události. Nebudete muset na místě platit vysoké částky za ošetření a budete mít k dispozici nepřetržitou asistenční službu v češtině. Uzavření cestovního pojištění je čistě dobrovolná věc, ale vezmete-li v úvahu jeho cenu a cenu případných nákladů na ošetření bez jeho uzavření, nejspíše uznáte, že neriskovat se vyplatí.

Cestovní pojištění k platební kartě

Mnoho lidí má ke svému bankovnímu účtu platební kartu, která obsahuje jako doplňkovou službu také cestovní pojištění. Proto si již žádné další komerční pojištění na cesty nezařizují. Má to však svá rizika, protože rozsah takového pojištění často není dostatečný. Navíc ne všechny karty toto pojištění zahrnují automaticky.

Problémem mohou být nízké pojistné limity, malý rozsah pojištění (někdy jde pouze o úrazové pojištění), vysoká spoluúčast u pojištění léčebných výloh, omezení platnosti na nerizikové sporty apod.

U různých platebních karet vydaných různými bankami se služby samozřejmě liší. Proto si předem ověřte, co vše zahrnuje cestovní pojištění k Vaší platební kartě. Pak už je jen na vás, abyste zvážili, zda vám daný rozsah pojištění bude vyhovovat.